Walc angielski

Walc angielski

Walc angielski powstał na początku XX w. z połączenia szybkiego, wirowego walca wiedeńskiego i powolnego amerykańskiego tańca zwanego bostonem. Narodziny nowego, wolnego walca przypisuje się słynnej „angielskiej flegmie” i niechęci do szybkich tańców, a także modzie lansowanej przez młodych tancerzy, którzy zapoczątkowali styl tańca upodobniony do chodu.

Po raz pierwszy tańczony w Anglii – stąd nazwa, w hotelu Savoy w Londynie w latach około 1910 – 1914, choć nie był to jeszcze ten walc, którego dziś znamy. Jego rozwój w kierunku współczesnego rozpoczął się dopiero po I Wojnie Światowej i był bardzo powolny. Duży wkład w standaryzację podstawowych figur w walcu mieli pierwsi angielscy mistrzowie tańca oraz organizacja Imperial Society of Teachers of Dancing (ISTD/ Narodowe Stowarzyszenie Nauczycieli Tańca). Podstawowe figury walca oparte są na ruchu po linii ukośnej, co pozwala na płynne przemieszczanie się dookoła parkietu, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Sędziowie oceniając wykonanie tańca szukają wahadłowego (tzw. swingowego) ruchu z różnymi wariantami unoszeń i opadań w czasie trwania każdego taktu. Chociaż kroki są dość proste muszą być płynne, pełne gracji i lekkości. Para powinna sunąć po parkiecie w idealnej harmonii. W walcu angielskim bardzo ważne jest trzymanie partnerów (tzw.rama), przez cały czas tańca nie powinno się zmieniać. Podobnie sylwetki tancerzy powinny być niezmienne i tworzyć piękne długie linie.

Walc angielski musi być tańczony w tzw.: kontakcie, czyli ciała tancerzy stykają się od kolan, aż do mostka partnerki. Chociaż jest to taniec określany jako wolny, od tancerzy turniejowych wymaga dobrej kondycji i mocno obciąża stopy. Melodia walca często przypomina szczęśliwe chwile letnich wieczorów, piękną, romantyczną muzykę i wszystko to, co powoduje, że właściwie chce się żyć. Te delikatne, rytmiczne melodie „chwytały za serce” całe pokolenia powodując, że dzisiaj walc jest lubiany na całym świecie. Walc jest zwykle pierwszym tańcem jakiego uczy się początkujących w szkole tańca. Prosta konstrukcja figur podstawowych, równomierne przenoszenie ciężaru ciała w czasie tańca, wolne tempo – w połączeniu z wpadającym w ucho, powtarzającym się, nie synkopowanym podstawowym rytmem – są wprost idealne dla stworzenia nieskrępowanej atmosfery początkującym i umożliwiają nabrania pewności siebie. Pewność siebie jest sekretem do osiągnięcia sukcesu we wszystkich formach tańca. Jeśli słyszysz muzykę i możesz policzyć 1, 2, 3 – to i Ty możesz przyłączyć się do klubu sympatyków WALCA. Znajomość tego tańca daje Ci w towarzystwie wiele atutów.

Tempo: 29 – 30 taktów/minutę.

Oto pokaz walca angielskiego zaprezentowany przez Mateusza Brzozowskiego i Justynę Możdżonek – 27-krotnych Mistrzów Polski oraz Mistrzów Świata w 10 tańcach podczas II Otwartych Mistrzostw Mazowsza klas H, G, F zorganizowanych przez naszą szkołę 17 czerwca 2017r.

Pokaz Mistrzów Świata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA