Samba

SAMBA

Samba to narodowy taniec Brazylii i kojarzony przede wszystkim z karnawałowym szaleństwem Rio de Janerio. Uważa się, że wywodzi się z tańca „w kółko” Murzynów ze szczepu Bantu, a do Ameryki przybył wraz z niewolnikami. W sambie mocno zaznaczone są role kobiety i mężczyzny. Samba po raz pierwszy pojawiła się w Europie w roku 1914 i zyskała krótkotrwałe powodzenie. Dopiero po II wojnie światowej nastąpił renesans samby i to w formie olśniewającej.

Pełna polotu i wdzięku, skoczna samba wchodzi w program tańców międzynarodowych i zachwyca nie tylko tańczących, ale i widzów. O melodyjnej muzyce samby można powiedzieć, że są to perełki muzyczne ożywione porywającym rytmem. Samba jest szybkim tańcem, bogatym w różne wariacje. Wymaga od tancerzy ruchów całego ciała, akcentowane są ruchy bioder. Innym ważnym elementem do nauki dla tancerzy jest akcja odbijająca w sambie (Samba bounce); jest ona stosowana we wszystkich figurach, gdzie liczymy „raz a dwa”. Wszyscy tancerze, którzy chcą właściwie interpretować muzykę samby powinni mieć na celu opanowanie tych dwóch elementów. Jednak całość ruchu musi być bardzo miękka, nie może powodować utraty ładnej postawy tancerzy. Wiele figur wykonywanych w sambie wymaga specjalnego ruchu biodrami, a bez tego, niektóre figury nie wyglądają rytmicznie ani autentycznie.

Muzyka samby ma dwa uderzenia w każdym takcie muzycznym, z silniejszym akcentem na drugie uderzenie. Aby uchwycić charakter tej samby, tancerze powinni wczuć się w kokieteryjny i wspaniały nastrój karnawałowy.

Tempo: 50 – 52 takty/minutę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA